poniedziałek, 22 maja 2017

Airbag - Warszawa [Progresja], 20 V 2017 [galeria zdjęć]

Polska to szczególne miejsce dla norweskiej formacji Airbag. To tu jeszcze w początkach swojej działalności zupełnie nieznani wtedy muzycy spotkali się z niesamowicie ciepłym przyjęciem na jednej z pierwszych edycji Ino-Rock Festival. Nic dziwnego, że grupa wraca do nas przy każdej nadarzającej się okazji, a tych - trzeba przyznać - nie ma zbyt wielu, bo muzycy Airbag są aktywni zawodowo i koncertują niezwykle sporadycznie. Tym razem wizyta w naszym kraju (przełożona o kilka miesięcy ze względu na nagłe problemy zdrowotne jednego z muzyków w dniu, gdy formacja wybierała się początkowo do Polski) zbiegła się w czasie z premierą drugiej solowej płyty głównego kompozytora i gitarzysty Airbag, Bjørna Riisa. Miałem cichą nadzieję, że może skoro w nagrywaniu jego solowych płyt i tak biorą udział pozostali dwaj stali członkowie grupy, to do koncertowej setlisty zespół przemyci coś także z tego krążka, panowie pozostali jednak przy materiale sygnowanym nazwą zespołu. Wspomniałem o trzech członkach. Od ostatniej wizyty skład grupy uległ zmianie. Kilka miesięcy temu odszedł basista, a jakiś czas wcześniej z zespołem pożegnał się także klawiszowiec. Obaj zostali zastąpieni przez muzyków koncertowych, towarzyszących stałemu triu, przy czym zamiast klawiszy, mamy teraz w zespole trzy gitary. I tu nie jestem do końca pewny czy takie rozwiązanie mi odpowiada, bo choć nowy gitarzysta formacji starał się momentami bardzo mocno wydobywać ze swojego instrumentu dźwięki nawiązujące do klawiszowego tła niektórych kompozycji zespołu, to jednak brak partii klawiszowych i tak zdecydowane przechylenie balansu brzmienia na stronę gitar nie do końca mi odpowiada.

Do samych wykonań trudno mieć jednak zastrzeżenia. Grupa wciąż czaruje klimatem, jaki tworzy podczas koncertów, a Riis pozostaje jednym z największych mistrzów dźwiękowych pejzaży w stylu gilmourowskim. Dynamiczne rozpoczęcie koncertu w postaci utworów z ostatniej płyty zespołu, Disconnected, szybko porwało kilkusetosobową publiczność, a zespół udowodnił, że nie stracił nic ze swojej mocy hipnotyzowania fanów. Miłośnicy fantastycznego debiutu, Identity, musieli czekać niemal do samego końca na „swoje” utwory, ale warto było, bo zarówno Sounds That I Hear, które grupa rozpoczęła na gitarach akustycznych, a skończyła z rozmachem w pełnym składzie i „z prądem”, oraz piękne Colours, które niegdyś tak zachwyciło polską publiczność i dało zespołowi szansę zaistnienia na Liście Przebojów Programu 3 (trzecie miejsce na początku 2011 roku), musiały przekonać nawet najbardziej opornych na czar norweskiej formacji. Na deser jeszcze kolos - siedemnastominutowe Homesick z drugiej płyty, All Rights Removed. Na postawienie olbrzymiej kropki nad wielkim i. Dobrze jest mieć w swoim koncertowym arsenale takie atuty do wyciągnięcia po niemal dwóch godzinach świetnego grania. Jeśli czegokolwiek mi zabrało, to tylko mojego osobistego faworyta, Steal My Soul. Ale niech pozostanie jakiś mały niedosyt, w końcu trzeba na coś czekać, kiedy grupa znowu do nas trafi, a to niechybnie stanie się przy okazji premiery następnego studyjnego krążka. W końcu gdzie mają grać nowy materiał na żywo jeśli nie w kraju, w którym mają prawdopodobnie największą grupę fanów. To swoją drogą niesamowite, że gdzieś w Norwegii istnieje sobie zespół, który nie ma nawet własnej strony na angielskiej czy norweskiej Wikipedii, ale przyjeżdża na koncerty do Polski i w sumie około 700 osób (we Wrocławiu i Warszawie) przez ponad dwie godziny jest w muzycznym raju.

Blog ma też teraz profil na Facebooku!


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i mam do nich wyłączne prawa. Linkowanie do tej podstrony mile widziane. Daj znać, jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać. / All photos were taken by me and I own all rights to those photos. Feel free to link to this page. Write to me if you want to use them for any purpose.


--
Zapraszam na prowadzoną przeze mnie audycję Lepszy Punkt Słyszenia w radiu Rock Serwis FM w każdy piątek o 21 (powtórki w niedziele o 14)
http://rockserwis.fm - tu można mnie słuchać
http://facebook.com/lepszypunktslyszenia - a tu porozmawiać ze mną w trakcie audycji
Zapraszam też na współprowadzoną przeze mnie audycję Nie Dla Singli w każdą sobotę o 20
http://zak.lodz.pl - tu można nas słuchać
http://facebook.com/niedlasingli - a tu z nami porozmawiać w trakcie audycji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz